Leżakowanie musztardy to ważny krok w stronę doskonałości i harmonijnego smaku

Warto wiedzieć, że... leżakowanie musztardy to ważny krok w stronę doskonałości i harmonijnego smaku

Produkcja musztardy wydaje się stosunkowo prosta. Ale jak każde wybitne odkrycie w dziejach ludzkości, musztarda wymaga oddania, mistrzostwa i znajomości procesów, które w najdoskonalszy sposób ujawniają jej niezwykłe właściwości. Tak jest z otoczonym magią tajemnej wiedzy winem. Podobnie wymagające jest też piwo i chleb. Aby z prostych składników zrobić coś wyjątkowego, trzeba wiedzieć jak.

Podstawowym składnikiem musztardy są ziarna gorczycy, które w pierwszym etapie procesu technologicznego są mielone na odpowiednią grubość i łączone z wodą, octem i innymi przyprawami, tworząc tak zwany zacier.

Na tym etapie gorczyca miesza się z pozostałymi składnikami i przybiera odpowiednią strukturę. Następnie zacier poddawany jest właściwemu mieleniu, które decyduje o końcowym wyglądzie musztardy. Dzięki zastosowaniu odpowiednich technik mielenia otrzymuje się musztardę gładką, o jednolitej konsystencji jak np. musztarda kremska, czy też musztardę z widocznymi ziarenkami gorczycy, dzięki czemu powstaje musztarda sarepska czy rosyjska.

W czasie mielenia wydobywają się naturalne ostre właściwości gorczycy, dlatego też kolejnym etapem jest leżakowanie musztardy w specjalnych tankach. W tym czasie musztarda traci swą pierwotną ostrość, harmonizuje się smak i kształtuje właściwa konsystencja. Po leżakowaniu, które może trwać około miesiąca, musztarda dozowana jest do opakowań jednostkowych i odpowiednio etykietowana i trafia na nasze stoły.